Ауторско вођење Предрага Ђаковића кроз изложбу ”Молитва као милосрђе” у ГМС

Ауторско вођење кроз изложбу ”Молитва као милосрђе” у Галерији Матице српске, одржаће се у петак, 25. октобра, од 19 часова.

културе.рс • 22. октобар 2024.

фото: ГМС

Овом приликом кроз изложбу ће водити уметник Предраг Ђаковић, чија су дела изложена у оквиру ове поставке.

Изложба ”Молитва као Милосрђе” представља дијалог између уметничких дела два сликара из различитих епоха: Алфонса Мухе, који је стварао у другој половини 19. века и првој половини 20. века, и Предрага Ђаковић (1964), савременог уметника. 

Тематски, изложба приказује страдања српског, чешког и јеврејског народа која су се десила у 20. веку, указује на немиле догађаје које не смемо да заборавимо, али их снагом уметничког исказа урезује у колективно памћење како се не би никад више поновили.

Публика има прилику да се први пут сретне са монументалним делом Алфонса Мухе Милосрђе – Charitas из 1886. године и три цртежа из зреле фазе стваралаштва из приватних збирки чешких колекционара. 

Мухина дела инспирисала су Предрага Ђаковића за стварање уметничких радова и инсталација, те је на такав начин у сопственом уметничком опусу пружио нови оквир холокаусту као непресушном извору за уметничко стваралаштво. 

Девет композиција Предрага Ђаковића изведених у различитим материјалима, заједно са још четири дела Алфонса Мухе, тумаче на савремен начин трагедију наше цивилизације у ускомешаном историјском току.

#алфонс муха #галерија матице српске #изложба #молитва као милосрђе #нови сад #предраг ђаковић

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Рајко Мамузић и „Великих седам”: Пола века рада Поклон збирке

1. децембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба “Ангажовани плакат”

23. новембар 2024.

сећања >

Како је основана једина српска гимназија у Угарској?

8. октобар 2024.

имате вест?
пишите нам!