Два предавања и ауторска вођења у завршници изложбе ”Благовештенски сабор Влаха Буковца”

У последњој недељи иложбе ”Благовештенски сабор Влаха Буковца”, ауторки Александре Стефанов и Тијане Станковић Пештерац, публика ће имати прилику да чује два предавања која расветљавају стваралаштво и животни пут Влаха Буковца.

културе.рс • 30. август 2024.

културе.рс

У среду, 4. септембра у 20 сати гост Музеја Војводине биће проф. др Игор Борозан који ће одржати предавање ”Влахо Буковац и портрети српских владара”.

Професор Борозан доноси пред публику причу о Влаху Буковцу као једном од највољенијих сликара српских владара који је једнако поштован и ангажован и на двору Обреновића и на двору Карађорђевића. 

Такође запажене радове оставио је и на двору црногорске владарске породице Петровић, а захваљујући Титовим интервенцијама многе његове слике су задржане у нашој земљи и нису поклањане страним државницима.

У четвртак, 5. септембра у 20 сати следи предавање под насловом ”Кућа Буковац – цавтатска хроника уметникове оставштине”, које ће одржати управница Куће Буковац Јелена Бежељ и виша кустоскиња Хелена Пухара.

Гошће из Цавтата доносе причу о родној кући Влаха Буковца, данас музеју. 

Пратећи грађевинске захвате на кући, прво у власништву Буковчевог деде Ђузепеа Фађонија, а затим сина му Аугустина и коначно, Влаха Буковца, прати се развој талентованог уметника, обележен прекоокеанским путовањима и студијама на паришкој Академији, животом у Загребу, Цавтату, Бечу и Прагу, с фокусом на његов цавтатски опус.

Током викенда 7-8. септембра у 18 сати ауторке Александра Стефанов и Тијана Станковић Пештерац  ће одржати стручна вођења кроз изложбу.

#благовештенски сабор #влахо буковац #изложба #музеј војводине #предавање

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Рајко Мамузић и „Великих седам”: Пола века рада Поклон збирке

1. децембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба “Ангажовани плакат”

23. новембар 2024.

сећања >

Како је основана једина српска гимназија у Угарској?

8. октобар 2024.

имате вест?
пишите нам!