У четири дана, публика ће имати прилику да гледа: „Царство мрака“ Народног позоришта у Београду, „Бакхе“ Народног позоришта из Битоља, „Пројекција представе: Приче из бечке шуме“ Градског драмског казалишта Гавелла, као и представу „Дон Жуан“ Народног позоришта „Тоша Јовановић“ из Зрењанина.
Такође, биће уприличен и разговор о стваралаштву Игора Вука Торбице који ће окупити његове пријатеље, сараднике, и поштоваоце његовог рада.
Оснивач манифестације, глумац Милован Филиповић каже да су „Игорови дани“ у претходне две године показали колико је његово стваралаштво вредно, да је поставило стандарде које није лако досегнути, и да одјеци, утисци јасно показују да су његове представе и даље вредносно најквалитетније у нашим театрима.
„Игорови дани су постали важан догађај који окупља људе из различитих делова региона, омогућавајући им да деле своје идеје, искуства и страст према уметности. Тражимо начине да одржимо и сачувамо наслеђе Игора Вука Торбице и његову уметност, док истовремено пружамо платформу за развој нових талената и сарадњу међу позориштима“, истакао је Филиповић и додао:
„Уједињујући уметнике и публику, у плану је да манифестација Игорови дани живи, можда да путује кроз градове региона, стварајући прилике за младе уметнике да остваре свој потенцијал и донесу свежу перспективу у позоришта“.
Редитељ Игор Вук Торбица оставио је неизбрисив траг на позоришним сценама широм региона. Својим представама је постављао стандарде не само у позоришној уметности, већ је градио снажне мостове међу људима, отварајући питања и дијалоге о суштинским темама које нас повезују, наводе организатори.
Све представе биће одржане на сцени „Пера Добриновић“, а улазнице можете купити онлајн, путем сајта Српског народног позоришта или одласком на благајну.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.