Рад представља део овогодишњег програма EXP Пројекта са којим Галерија на Штрафти сарађује, увезујући је у мрежу излагачких простора посвећених младим уметницима овогодишњег Пројекта са темом РИЗИК.
„Изгубљено – Нађено: Еи Ниш истражује теме урбаног пропадања, очувања наслеђа и промене урбаног пејзажа кроз архивске фотографије и пронађене предмете из напуштених канцеларија некадашње Електронске Индустрије у Нишу“, истиче ауторка изложбе.
Ниш, некада познат као „град индустрије“, имао је електронску индустрију која је запошљавала око 28 хиљада радника и била уткана у идентитет града.
Рад приказује непознате индустријске и војне предмете, као и фотографије које су радници правили и документовали.
Ауторка је сакупљала ове „артефакте“ и меморабилије, посматрајући их као интимни акт упознавања са историјом града.
„Други део рада обухвата перцепцију и трансформацију пронађених индустријских предмета кроз материјал. Некада обични индустријски делови сада су редефинисани као уметнички објекти. Транспарентни одливци, направљени по негативима оригинала, одузимају им функционалност, претварајући их у чисте форме које наглашавају естетску фасцинацију“, истиче Уна Младеновић.
Ауторка изложбе рођена је 1999. године у Нишу, завршила је основне студије на Академији уметности у Новом Саду, модул Нови ликовни медији (2018-2022).
Тренутно похађа мастер студије на предмету интермедијална истраживања на АУНС, где ради као сарадник у настави.
Њен уметнички рад фокусиран је на цртеж, документарну фотографију, и коришћење пронађених предмета, с нагласком на истраживање простора.
Учествовала је 15 групних изложби, а ове године имала је и прву самосталну изложбу „._____._____.“ (Између три тачке) у Дому културе Студентски град у Београду.
Осим Галерије на Штрафти, у Галерији Академије уметности, Галерији Шок Задруга и Културној станици Свилара публика има прилику да посети остатак овогодишњег програма EXP Пројекта.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.