Кустоско вођење кроз изложбу ”Свесно напуштање реалности” у ГМС

Кустоско вођење кроз изложбу ”Свесно напуштање реалности: Сава Секулић и Илија Босиљ” одржаће се у петак, 12. јула, од 19 часова у Галерији Матице српске.

културе.рс • 9. јул 2024.

фото: ГМС

Изложба Свесно напуштање реалности: Илија Босиљ и Сава Секулић представља око 70 радова ова два уметника из различитих музејских колекција, а прате је и два документарна филма. 

Илија Башичевић Босиљ (1895–1972) је један од међународно најпризнатијих аутора неконвенционалне уметности, а његови радови су још за његова живота обишли галерије и музеје готово свих већих градова Западне Европе, затим и Америку, Кину и Јапан, свуда изазвавши једногласан утисак да се ради о аутентичној уметности, којој се не може пронаћи ништа слично. 

Други уметник којег ће публика моћи да упозна, Сава Секулић (1902–1989), такође добија међународно признање доста рано, а о његовој уметности за живота изузетно позитивно се изјашњавају Мића Поповић и Леонид Шејка. 

Савина позиција у друштву као и његов специфичан стил чине га чистим примером арт брут уметности. 

Од недавно, Саву Секулића заступа престижна Галерија Мајкл Хас из Берлина, а 2021. године посветила му је самосталну изложбу под називом ”Von Sava zu Sava: Sava Sekulić”.

Овог петка, публика ће имати прилику да сазна нешто више о Савином и Илијином стваралаштву и животу од Владимира Кокоруша, кустоса Музеја наивне и маргиналне уметности у Јагодини.

#галерија матице српске #изложба #илија босиљ #кустоско вођење #нови сад #сава секулић #свесно напуштање реалности

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Рајко Мамузић и „Великих седам”: Пола века рада Поклон збирке

1. децембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба “Ангажовани плакат”

23. новембар 2024.

сећања >

Како је основана једина српска гимназија у Угарској?

8. октобар 2024.

имате вест?
пишите нам!