Овом приликом говориће проф. др Мина Ђурић са Филолошког факултета у Београду и др Настасја Писарев, уредница и модераторка програма.
У фокусу друге овогодишње трибине „Дневник о Црњанскомˮ биће заступљена компаративна сагледавања стваралаштва Милоша Црњанског из перспективе српске и европских књижевности, као и интердисциплинарни погледи на опус овог аутора.
Како Црњански стваралачки реципира ауторе других културних ареала, а каква је рецепција дела Црњанског у иностранству?
Који су преводилачки изазови у вези са полифонијом и полиглосијом текста Милоша Црњанског?
Како се елементи других уметности, а нарочито музике, запажају у остварењима Милоша Црњанског?
Кроз дискусије поводом ових и сродних питања, током разговора ће се контекстуализовати и оквири предавања и проучавања дела Милоша Црњанског у савременој универзитетској
настави.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.