Нина Живанчевић гошћа трибине „Дневник о Црњанском”

Још једна трибина из циклуса „Дневник о Црњанском” одржаће се у уторак, 26. новембра, од 18 часова, у Културном центру Војводине „Милош Црњански”.

културе.рс • 25. новембар 2024.

фото: Википедија

Гост програма је књижевница и проф. др Нина Живанчевић, а програм води др Настасја Писарев. 

Тема трибине је рецепција дела Милоша Црњанског, са посебним освртом на Француску.

Нина Живанчевић рођена је и одрасла у некадашњој Југославији али је већи део живота провела у Сједињеним Државама и у Француској где је докторирала упоредну књижевност

на делима Милоша Црњанског.

Објавила је преко двадесет књига поезије и прозе код водећих међународних издавача, а књижевно дело јој је превођено на десетак језика.

Некадашња асистенткиња Алена Гинзберга и Дагласа Месерлија, предавала је општу књижевност, енглески језик, авангардни филм и театар на Сорбони, универзитету Париз 8 и на угледнијим европским високим школама.

Упоредо је сарађивала са познатим театарским институцијама, са Living Teatrom и La Mamom у Њујорку. 

Живи и ради у Паризу.

Серија трибина „Дневник о Црњанском“ се студиозно бави делом и животом овог великана књижевности кроз предавања и разговоре, а гости су најбољи познаваоци књижевног стваралаштва Црњанског, од професора, теоретичара и критичара, до писаца-савременика.

#дневник о црњанском #културни центар војводине #милош црњански #нови сад #трибина

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Рајко Мамузић и „Великих седам”: Пола века рада Поклон збирке

1. децембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба “Ангажовани плакат”

23. новембар 2024.

сећања >

Како је основана једина српска гимназија у Угарској?

8. октобар 2024.

имате вест?
пишите нам!