Предавање „Од београдског салона до музејске збирке“ у СЗПБ

Предавање „Од београдског салона до музејске збирке“ музејске саветнице Милице Орловић Чобанов, одржаће се у четвртак, 15. јуна, од 19 часова, у Спомен збирци Павла Бељанског.

културе.рс • 14. август 2024.

фото: СЗПБ

Ово предавање део је програма изложбе „Књиге Павла Бељанског: од београдског салона до музејске збирке“, уводи нас у процес настанка збирке књига, једне од осам једнако важних збирки које чине фонд Спомен-збирке Павла Бељанског. 

Биће речи о припремама поставке и завршетку овог комплексног подухвата који је обухватао конзервацију, дигитализацију и обраду целокупног фонда књига према библиотечким стандардима. 

Ауторка ће се осврнути и на разлоге за излагање најзначајнијих књига, личних предмета и намештаја у оквиру меморијалне собе, те видео анимације о важним датумима из живота колекционара, којима је дат осврт на породично порекло и социјални миље којем је Павле Бељански припадао.

У оквиру изложбе „Књиге Павла Бељанског: од београдског салона до музејске збирке“, представљена је колекција књига дародавца и оснивача Спомен-збирке Павла Бељанског, коју су заједно са другим личним предметима његови наследници поклонили Спомен-збирци након дародавчеве смрти. 

Збирка књига једна је од осам значајних музејских целина, поред збирке антологијских дела југословенске модерне уметности 20. века, по којој је Спомен-збирка и позната широј јавности. 

Библиотека Павла Бељанског са 400 јединица, скоро у целости обухвата књиге из периода од средине 18. до средине 20. века. 

Највећи број књига је из области историје, историје уметности и књижевности, те права и дипломатије као поља стручног интересовања дипломате Павла Бељанског.

#изложба #књиге павла бељанског #нови сад #предавање #спомен збирка павла бељанског

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Цвеће за Антонију: Сава Шумановић кроз сећање Антоније Ткалчић

3. септембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Креирање серија: Нови студијски програм на АУНС

20. септембар 2024.

сећања >

Сентандреја, остављена баштина

11. август 2024.

имате вест?
пишите нам!