Ово дело извешће домаћи и интернационални солисти уз учешће ансамбла New Trinity Baroque из Лондона, а у продукцији Нове београдске опере под уметничким руководством маестра Предрага Госте.
Радња опере смештена јеу време Првог крсташког рата.
Са својим живописним ликовима и очаравајућим аријама, укључујући незаборавну Lascia ch’io pianga, ова опера представља изазов и одушевљење како за извођаче, тако и за публику.
Оперу режира Сретен Манојловић, а диригује са чембала маестро Предраг Госта, уз учешће међународних вокалних солиста и инструменталиста, као и барокни оркестар на историјским инструментима.
Оперу реализују, здруженим снагама, поред Rossi -феста и Београдске Барокне Академије, и Студио за рану музику, Нова Београдска Опера, те Италијански институт за културу у Београду.
Ово извођење окупиће домаће и међународне уметнике из преко десет земаља – од Италије и Аустрије, преко Немачке, Швајцарске, Велике Британије, Ирске, Хрватске и Мађарске, па све до Русије и Јужне Африке.
Вокални солисти су учесници 22. Београдске барокне академије, који су уз пратњу барокног оркестра на историјским инструментима радили између 22. и 29. јануара, уз подршку ментора -вокалног коуча и контратенора Николаса Клептона из Велике Британије, нашег диригента и чембалисте Предрага Госте и баса-баритона Сретен Манојловић, који је овом приликом редитељ представе.
Оркестарска пратња, под управом Предрага Госте, поверена је учесницима Барокне радионице за инструменталисте, а њу ће предводити виолиниста Ејдријан Батерфилд из Велике Британије, уз подршку ансамбла New Trinity Baroque из Лондона који је недавно прославио своју 25. годишњицу.
Концерту у новосадској Синагоги почиње у 20 часова.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.