Овом приликом говориће Милица Шпадијер и чланови Удружења студената књижевности “Уликс” – Хелена Шћопуловић, Ања Перовић, Павле Зељић и Урош Станисављевић.
Милица Шпадијер рођена је 1989. године у Београду.
Основне и мастер студије завршила је на Катедри за класичне науке Филозофског факултета, а усавршавала се у Енглеској и Грчкој.
Докторске студије похађала је на Факултету драмских уметности Универзитета у Београду.
До сада је објавила збирке поезије „Шар-планина” и „Ново гробље”.
Лауреат је награда „Ленкин прстен” за 2023. и „Млади Дис” за 2019. годину, а са својим збиркама је ушла и у ужи избор за награде „Бранко Миљковић”, „Мика Антић”, „Ђура Јакшић” и „Јефимијин вез”.
Поезију, прозу и преводе објављивала је у часописима Летопис Матице српске, Поља, Повеља, Кораци,
Босанска вила, Књижевне новине, Књижевни магазин, Сент, Буктиња…
Са грчког језика превела је роман „Касандра и вук” Маргарите Карапану, песничку збирку „Афродита у плавом” Петроса Стефанеаса као и избор из поезије Томаса Цалапатиса „Ово место”.
Члан је Удружења новинара Србије и тренутно уређује часопис „Мали Политикин забавник”.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.