Овогодишње издање носи слоган „Право на Ухвати филм“, јер је поштовање права на културне садржаје неприкосновено и загарантовано људско парво.
Фестивал доноси нове краткометражне филмове на тему инвалидитета који мењају перспективе, али и дискусије које отварају табу теме и подстичу на дијалог.
Као и претходних година, сви филмови на фестивалу су аудио-описани и синхронизовани на српски, говорни сегменти преводе се на српски знаковни језик, а Биоскоп Културног центра Новог Сада, где се одржава Фестивал, има улаз у равни и тоалет за особе са инвалидитетом.
Тиме је Фестивал приступачан слепим и слабовидим особама, глувим и наглувим особама и особама са моторичким инвалидитетом.
Ухвати филм је јединствен јер је једини филмски фестивал у Србији који у жирију има слепу особу – Сузана Ристанић заједно са другим члановима равноправно одлучује који филмови ће бити награђени.
Укупно 25 филмова из 18 земаља света биће приказано пред публиком у Новом Саду.
Филмови су краткометражни, разноликих жанрова а говоре о животној реалности, дискриминацији, социјалној неправди и непривилегованости.
На свечаном отварању, у среду 9. октобра, нарепертоару ће бити избор награђених филмова од прошле године: “Очи су ми тамо горе”, “Сигурни као куће”, “Грејс” и “Најосновније ствари”.
Филмски такмичарски програм реализује се од 9. до 13. октобра, од 18 часова у Културном центру Новог Сада, након чега следе трибине:
Право на укључивање
(четвртак, 10. октобар, 18 часова)
Први филмски такмичарски дан почеће у четвртак 10. октобра.
Након пројекције филмова, одржаће се трибина „Право на укључивање“ током које ће се дискутовати о погледаним филмовима и говорити о укључивању жена са инвалидитетом.
Овом приликом говориће Милеса Милинковић, директорка Ухвати филм фестивала, активисткиња и теоретичарка инвалидности и Свјетлана Тимотић, председница организације Из круга Војводина.
Право на старост
(петак, 11. октобар, 18 часова)
У петак, 10. октобра након пројекције филмова биће речи о старости.
Темом положаја старијих особа бавиће се трибина „Право на старост“ на којој ће учествовати Бранка Бајић Јованов, драмска педагошкиња и глумица и Наташа Тодоровић, психолошкиња Црвеног Крста Србије.
Право на уметност
(субота, 12. октобар, 18 часова)
Које су добре уметничке инклузивне праксе, објасниће на свом примеру припадници Плавог позоришта из Београда.
Шта доноси инклузија у уметности и колико је важно планирање приступачности у процесу стварања уметничког дела, биће говора на трибини „Право на уметност“.
Право на Фестивал
(недеља, 13. октобар, 18 часова)
Фестивал ће затворити трибина „Право на Фестивал“.
Ухвати филм тим ће са публиком разговарати о важности Ухвати филм фестивала за друштво и локалну заједницу.
Фестивал ће затворити проглашење награђених филмова.
Улаз је бесплатан.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.