„Алтернативна Цуца Сокић: цртежи“: Изложба поводом 110 година од рођења уметнице у СЗПБ

Изложба „Алтернативна Цуца Сокић: цртежи“, поводом 110 година од рођења уметнице, биће отворена у петак, 22. новембра, од 19 часова, у Спомен-збирци Павла Бељанског.

културе.рс • 20. новембар 2024.

културе.рс

Поставка је настала као заједнички пројекат Спомен-збирке и Народне библиотеке Србије са идејом да се јавности прикажу до сада у највећем броју непознати радови Љубице Цуце Сокић, који су настајали паралелно са њеним сликарским остварењима. 

Реч је о избору 182 цртежа на основу вредног поклона од породице Гаталовић која је овим установама поклонила преко 800 радова на папиру Љубице Цуце Сокић. 

У питању је драгоцен студијски материјал, значајан за изучавање целокупног опуса уметнице, који ће из новог угла приказати њену изузетну стваралачку личност, а изложба је уједно и израз захвалности породици Гаталовић, која је кроз континуирано и дугододишње даривање дела Љубице Сокић, допринела чувању, изучавању и промовисању вредности националне културне баштине.

Поставка радова из Спомен-збирке Павла Бељанског заснива се на циклусу „Шаљиви цртежи“ који открива богатство стваралачких преокупација Цуце Сокић важних за изучавање њеног целокупног, комплексног стваралаштва. 

Избор од 86 дела из овог циклуса насталих од краја педесетих до средине седамдесетих година 20. века показује склоност уметнице ка концептуалном и ликовном експериментисању. 

Наративни, богате имагинације, најзанимљивији цртежи из овог циклуса односе се на портрете, актове, фигуре и фигуралне композиције који показују додирне тачке са тадашњим појавама фантастике и надреалистичких поетика као видовима нове фигурације, односно нове предметности у националним и међународним оквирима.

Избор из Народне библиотеке Србије обухвата 90 радова на папиру, цртеже у скицен блоковима из периода педесетих до раних осамдесетих година 20. века, као и часописе Невен и Графис који су чинили инспиративне одреднице за настанак појединих илустрација. 

Већи део графичког материјала сачињавају припремни радови, скице, пробе, вежбе и идејна решења као основа за будуће уметничке пројекте. 

Свет природе постаје упориште са кога се уметница отискује у поље слободних ликовних визура, док радови из других група мотива функционишу као стилске вежбе у којима мали визуелни кадрови пружају увид у камеран и личан приступ. 

Цртежи су систематизовани у тематске целине које обухватају анималистичке мотиве, женске, мушке и дечје портрете и фигуре, као и историјске костиме.

Ауторке изложбе су мр Милана Квас, музејски саветник и управница Спомен-збирке Павла Бељанског, и Горана Стевановић, библиотекар саветник за Графички фонд и Уметничку збирку Народне библиотеке Србије.

Изложба ће трајати до 2. фебруара 2025. године.

#изложба #љубица цуца сокић #народна библиотека србије #нови сад #спомен збирка павла бељанског #цртежи

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Рајко Мамузић и „Великих седам”: Пола века рада Поклон збирке

1. децембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба “Ангажовани плакат”

23. новембар 2024.

сећања >

Како је основана једина српска гимназија у Угарској?

8. октобар 2024.

имате вест?
пишите нам!