„Војислав Деспотов: Весели пакао поезије” у МСУВ

Изложба „Војислав Деспотов: Весели пакао поезије” биће отворена у петак, 29. новембра, од 19 часова, у Музеју савремене уметности Војводине.

културе.рс • 26. новембар 2024.

фото: МСУВ

Кустос изложбе је Небојша Миленковић.

Својим радом у области књижевности (поезијом и прозом), визуелне уметности, издаваштва и алтернативне културе, као и драматуршком, преводилачком те критичарском делатношћу – Војислав Деспотов међу оним је личностима наше културе које се одавно сматрају етаблираним вредностима. 

Изложба у МСУВ, представљајући Деспотова као комплетну ауторску/стваралачку личност, акценат ће ставити на мање познате области његовог рада: бављење визуелном и концептуалном уметношћу, издавање арт фанзина/самиздата (током 1970-их) те израдом и издавањем уникатних књига уметника (углавном у једном примерку). 

Интердисциплинарна, као и сам опус Војислава Деспотова, изложба указује на комплексне везе између књижевности/поезије/прозе и визуелне уметности, све у оквиру проширеног појма/поља културе. 

Као писац у чијим романима можда кључну улогу имају фусноте – Деспотовљеве маргиналије бацају ново светло на овог аутора представљајући нам га као тоталног уметника.

Војислав Деспотов (Зрењанин, 3. новембар 1950 – Београд, 19. јануар 2000) живео је и радио у Новом Саду. 

Био је писац, песник, издавач, визуелни уметник, теоретичар уметности, драматург, колумниста… 

Такође, бавио се и концептуалном, визуелном, конкретном као и поезијом са примесама андерграунд и бит културе. 

Објавио двадесетак књига (углавном поезије и прозе). 

Приредио и превео много више. 

Власник је и уредник првог југословенског приватног часописа за америчку књижевност HEY JOE (Нови Сад) те главни и одговорни уредник Гласила пијанаца, уметника и носталгичара иза кафе галерије “Мост” (Нови Сад). 

Покретач је издавачке куће Четврти талас. 

У колекцији МСУВ чува се шест његових визуелних радова (колажа) из 1970-их. 

Непосредно након завршетка промоције свог последњег романа, преминуо је у Београду 19. јануара 2000. године.

#војислав деспотов #изложба #музеј савремене уметности војводине #нови сад

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Рајко Мамузић и „Великих седам”: Пола века рада Поклон збирке

1. децембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба “Ангажовани плакат”

23. новембар 2024.

сећања >

Како је основана једина српска гимназија у Угарској?

8. октобар 2024.

имате вест?
пишите нам!