„Књиге Павла Бељанског: од београдског салона до музејске збирке“: Нова изложба у СЗПБ

Изложба „Књиге Павла Бељанског: од београдског салона до музејске збирке“ ауторке Милице Орловић Чобанов биће отворена у четвртак, 11. јула, у 20 часова, у Спомен-збирци Павла Бељанског.

културе.рс • 7. јул 2024.

фото: Спомен-збирка Павла Бељанског

Овом изложбом биће представљена Збирка књига дипломате Павла Бељанског, утемељена на поклону његових наследника из 1966. године. 

Ова збирка једна је од осам значајних музејских целина, поред збирке антологијских дела југословенске модерне уметности 20. века, по којој је Спомен-збирка и позната широј јавности. 

Ауторка дизајна поставке изложбе је др ум. Драгана Вилотић, сарадница Мерием Кристина Гбаја.

Библиотека Павла Бељанског скоро у целости обухвата књиге на страним језицима са европског културног подручја из периода од средине 18. до средине 20. века, са изузетком малог броја књига домаћих аутора.

Најбројнија су издања из области историје, историје уметности и књижевности, те права и дипломатије као поља стручног интересовања дипломате Павла Бељанског. 

Библиотечки фонд са 400 јединица највећим делом изложен је у сталној поставци Меморијала Павла Бељанског.

Кроз изложбену поставку најзначајнијих књига, намештаја и личних предмета колекционара, уз дигиталну анимацију о важним датумима из живота Павла Бељанског, публика ће бити у прилици да се упозна са личношћу великог дипломате и са изузетним вредностима Збирке књига Павла Бељанског, али и са друштвеним и културним приликама у српској и европској историји 20. века које се рефлектују кроз ове наслове. 

Томе ће допринети и пратећи каталог Збирке књига који је, као део подухвата систематске обраде музејских фондова Спомен-збирке, изузетно важан за разумевање времена у којем је збирка књигаформирана.

Аутор дизајна ове публикације је Вељко Дамјановић, а пратећег материјала Јована Бошњаковић.

Припрема изложбе представљала је комплексан подухват који је обухватао конзервацију, дигитализацију и каталогизацију целокупног фонда књига према библиотечким стандардима, аобиман посао реализован је у сарадњи са Централном библиотеком Универзитета у Новом Саду, у којој је богати фонд Спомен-збирке каталошки обрађен и дигитализован, док је један сегмент дигитализован у сарадњи са Градском библиотеком у Новом Саду, Завичајном збирком. 

У процесу стручне обраде 400 књига коришћене су каталошке базе неколико светских и домаћих библиотека: Националне библиотеке Француске, Националне библиотеке Аустрије, националних библиотека Италије и Немачке, Виртуелне библиотеке Србије, као и светске каталошке базе WorldCat.

Током трајања изложбе одржаће се ауторска вођења, предавања из области књижевности и конзервације књига, дизајна, као и радионице за децу посвећене читању књига.

#изложба #књиге павла бељанског #спомен збирка павла бељанксог

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Цвеће за Антонију: Сава Шумановић кроз сећање Антоније Ткалчић

3. септембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Креирање серија: Нови студијски програм на АУНС

20. септембар 2024.

сећања >

Сентандреја, остављена баштина

11. август 2024.

имате вест?
пишите нам!