Књига је заснована на вишегодишњим теоријским истраживањима, и богатом деценијском практичном искуству које је ауторка публикације стицала водећи поступке реституције задужбинске имовине најстарије књижевне, културне и научне институције српског народа у својству управника послова Матице српске.
У разговору који ће са ауторком водити Виолета Ђерковић, координаторка Културне станица Свилара, биће речи о томе шта су то задужбине, о историји задужбинарства на овим просторима, те зашто је задужбинарство у Србији специфично у односу на остале Европске земље.
Јелена Веселинов говориће о томе ко су били задужбинари Матице српске и шта се десило са задужбинама којима је Матица управљала?
Да ли је задужбинарство још увек присутно и ко су нови задужбинари?
Како су раније функционисале задужбине, а шта је задужбина данас, те може ли задужбинарство утицати на обликовање савременог друштва?
Ауторско вече др Јелене Веселинов ће бити прилика да се публика упозна са значајним питањима задужбинарства и савременим изазовима пред којима се оно нашло, као и да погледа изложбу о запаженим новосадским задужбинарима коју је приредила ауторка у сарадњи са Небојшом Рељином, дизајнером.
Јелена Веселинов, (рођ. Станковић), рођена је у Новом Саду где је завршила Гимназију „Јован Јовановић Змај“.
Докторирала је на теми задужбинарства у српском праву на Правном факултету Универзитета у Новом Саду.
Учествовала је на више домаћих и међународних научних скупова и аутор је већег боја научних радова.
Руководилац је научноистраживачког пројекта у Одељењу за друштвене науке Матице српске „Правни положај задужбина Матице српске од њиховог основања до актуелног
закона о задужбинама и фондацијама“.
Од 2010. године запослена је у Матици српској на месту управник послова Матице српске.
У оквиру својих професионалних задужења води поступке реституције задужбинске имовине Матице српске.
Учествовала је у радној групи Српске академије наука и уметности, Београдског универзитета и Матице српске (као њен представник) за писање предлога lex specialis-a за реституцију имовине овим установама и њиховим задужбинама.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.