Седми Калеидоскоп културе почиње 5. септембра

Седми Калеидоскоп културе одржаће се од 5. септембра до 5. октобра, у Дистрикту и Мрежи културних станица.

културе.рс • 9. август 2024.

фото: В. Величковић

Овогодишњи програм Калеидоскопа културе заснован је на теми идентитета, која је отелотворена уметничком поруком „Своји“. 

Током пет недеља биће представљено пет врста уметности – примењену, извођачку и визуелну уметност, књижевност и архитектуру.

Седми Калеидоскоп културе и ове године почеће концертом класичне музике на Булевару Михајла Пупина.

Програм се наставља недељом посвећеној примењеној уметности, када у Нови Сад стижу сарадници светски познатих имена као што су Бјорк и Дејвид Боуи, Наоми Кембел, Гвинет Палтроу и Дајана Рос – Ендру Мелкиор и Ендру Џоуз који ће свој рад представити новосадској публици. 

У недељи примењене уметности, која ће трајати од 6. до 12. септембра, представиће се више од 90 уметника кроз 10 изложби, 10 уметничких инсталација и 7 музичких програма, модне ревије, перформансе и радионице.

Следи недеља књижевности, када ће у простору Дистрикта, у част стогодишњице рођења једног од највећих писаца са наших простора – Александра Тишме, уз учешће више од 100 уметника, реализовати велики новомедијски павиљон који, од 13. до 19. септембра.

У недељи извођачке уметности, у Дистрикту ће наступити Ибрахим Малуф, трубач, француско-либански инструменталиста и композитор, номинован за Греми награду. 

Недеља извођачке уметности трајаће од 20. до 26. септембра.

У недељи која је посвећена архитектури, и ове године у Нови Сад стиже добитник Прицкерове награде, јапански архитекта Рикен Јамамото. 

Лауерату овогодишње Прицкерове награде, у недељи архитектуре, која ће трајати од 27. септембра до 3. октобра, придружиће се велика регионална имена архитектуре.

Последња недеља овогодишњег Калеидоскопа културе, која почиње 4. октобра, посвећена је визуелној уметности, а филмови неких од најзначајнијих имена српске кинематографије као што су Желимир Жилник, Александар Петровић, Душан Макавејев и други, који су уједно били и оспоравани и забрањивани, биће део изложбе „Најцрњи талас” која ће бити омаж црном таласу као једној од најзначајнијих појава на уметничко-друштвеном плану прошлог века.

Улаз на програме Калеидоскопа културе је слободан.

#изложба #калеидоскоп #концерт #култура #културне станице #нови сад #предавање

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Цвеће за Антонију: Сава Шумановић кроз сећање Антоније Ткалчић

3. септембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба ”Ризик” у Галерији АУНС

6. јул 2024.

сећања >

Сентандреја, остављена баштина

11. август 2024.

имате вест?
пишите нам!