Представа се изводи на сцени Пера Добриновић, с почетком у 19.30, а карте могу да се купе на благајни СНП-а или онлајн.
Ауторски тим, осим редитеља Вељка Мићуновића, чине и драматург Слободан Обрадовић, сценографкиња Зорана Петров и костимографкиња Марина Сремац, док се за избор музике побринуо сам редитељ.
Улоге су поверене Борису Исаковићу, Марку Марковићу, Марти Береш, Ненаду Пећинару, Југославу Крајнову и Марку Савићу.
Редитељ Мићуновић истиче вишеслојност и модерну технику приповедања који красе ово дело и отварају простор за постављање на сцену.
– Представа кроз причу о малом човеку, Григорију Зидару, провлачи тешко, страствено и халуцинантно размишљање; визију невиног и прогоњеног човека који у окрутном огледалу друштва чита сопствену смрт и распад једног друштва, обману постојања. Све је ту у двојству и двострукој противуречности: заједљивост и сажаљење, страх и мржња, љубав и издаја, разобличавање једноумља и лажно херојство – каже Мићуновић.
Он додаје да се кроз ову представу демистификацијом и разарањем митова једног система говори и о великој превари историје коју пишу победници, о обмани једног времена које се рефлектује и у нашој стварности.
Након премијере, публика ће ову представу моћи да погледа и у оквиру редовног репертоара, и то 5. и 26. октобра.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.