Поводом 300. годишњице од премијере Хендлове опере “Giulio Cesare in Egitto”, а која је први пут изведена 1724. године у “King’s Theatre” у Лондону, концертнa премијера ове опере на историјским инструментима одржаће се у Новом Саду и Београду, у извођењу Београдске Барокне Академије и ансамбла “New Trinity Baroque”.
“Giulio Cesare” је најпознатија и најизвођенија опера једног од најзначајнијих барокних композитора и мајстора жанра барокне опере Георга Фридриха Хендла, која својом музичком и драмском слојевитошћу наставља да фасцинира публику већ три века.
Ова опера води кроз динамичну причу о моћи, страсти и политичким интригама у древном Египту, док незаборавне арије попут “Va tacito e nascosto” и “Piangerò la sorte mia” нуде дубоке емотивне тренутке и за извођаче и за публику.
Барокна уметница, италијанска примадона и контра-алт Сонија Прина, радила је као вокални коуч са нашим извођачима.
Под диригентском палицом маестра Предрага Госте, а који ће дириговати са чембала као што је то чинио сам Хендл, наступиће млади међународни вокални солисти и барокни оркестар на историјским инструментима.
Концерт ће бити изведен дан касније у 19 часова у Атријуму Народног музеја у Београду у оквиру свечаног затварања 19. фестивала ране музике.
Улазнице по цени од 1.500 динара могу се набавити преко ГигсТикс-а, као и пред сам концерт.
Фестивал “Дани барокне музике у Новом Саду” организује Војвођанско удружење за рану музику које делује већ деценију.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.