Музичари из Кине представиће се новосадској публици у недељу, 11. августа, односно, у среду, 14. августа са почетком у 20 часова.
Први наступ заказан је за недељу, 11. август, на којем ће наступити уметници Аи Ву, мецосопран, Жан-Марк Гужон, флаута и Филипа Нетебом, клавир.
Репертоар концерта обухватаће дела европских композитора попут Равела, Сен Санса, Пуланка, али и кинеских ствараоца Луа, Хуанга, Ванга.
На другом концерту, у среду, 14. августа од 20 часова, новосадској публици ће се представити млада пијанисткиња Јутјен Јанг.
На репертоару ће се наћи дела Чернија, Бусонија, Шопена, Листа, Лонга и Мокрањца.
Аи Ву, кинеско-француска лирска сопранисткиња, мастерирала је на Конзерваторијуму у Шангају и на Париском конзерваторијуму.
У току своје каријере освајала је бројне награде на међународним такмичењима, истичући се у опери и барокном жанру.
Гостујућа је професорка певања на конзерваторијуму у Бресту, а такође предаје и на Конзерваторијуму за музику у Жејингу и Универзитету уметности у Гуанџију.
Жан Марк Гујон, француски флаутиста и пијаниста изградио је каријеру изводећи широки репертоар – од барокне музике, преко музике романтизма, 20. века, џеза и рока.
Сарађује са ансамблом Matheus, наступајући у престижним концертним дворанама широм света, укључујући Карнеги Хол и Ројал Алберт Хол.
Филипа Нетебом, клавир, студирала је на Краљевском конзерваторијуму у Хагу и Школи музике у Паризу.
Од 2007. године посебно се фокусирала на француске уметничке песме.
Посвећена камерној музици током целе своје музичке каријере, свирала је у бројним формацијама са соло певачима, флаутом, виолином, виолом и виолончелом.
Јутиан Јанг је рођена 2007. године а почела је да свира клавир са четири и по године.
Године 2016. уписује Средњу музичку школу Конзерваторијума у Шангају у класи професора Вилијама Чена.
Победница је 11. Међународног такмичења Чајковски за младе музичаре и такмичења у склопу Међународног Фестивала клавира у Имоли (Италија).
До сада је наступала са Шангајском филхармонијом и Оркестром удружења Шангајског филхармонијског друштва.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.