„Fellowship Novi Sad 2024” биће одржан од 11. до 15. септембра 2024. године у Новом Саду и Београду, а ове године ће учесници бити из Пољске, Русије, Грчке, Турске, Уједињених Арапских Емирата, Еквадора, Чешке, Словеније, Америке, Италије и Пакистана.
Програм Фестивала је замишљен као след догађаја: један је сусрет, такозвани match-making, издавача са издавачима, домаћих и страних који ће се одржавати у Народној библиотеци Србије у Београду.
У Новом Саду ће бити организован низ предавања у којима ће се гости упознати са савременом српском прозом, савременом књижевношћу за децу која се ствара на нашем језику, а такође и са тржиштем књига у Србији.
Свечани почетак сусрета заказан је у четвртак 12. септембра у 10 часова у Свечаној сали Матице српске.
Након тога, присутни ће имати прилике да чују предавање о савременој српској прози, које ће одржати Милош Јоцић (Филозофски факултет у Новом Саду) и Снежана Савкић (Институт за књижевност и уметност у Београду).
Предавање о тржишту књига у Србији планирано је за 12 часова, а одржаће га Младен Весковић (Министарство културе Републике Србије), Милан Трпковић (Секретар Удружења издавача и књижара Србије) и Милош Јоцић.
Слађана Илић (Библиотека града Београда) ће истог дана у 14.45 часова одржати предавање о српској књижевности за децу, а сусрет у Матици српској биће завршен након
предавања Младена Весковића, које је планирано у 15.30 часова, на тему „Како добити грант од Министарства Републике Србије за преводеˮ.
Наредног дана, у петак 13. септембра, учесници овогодишњег Fellowshipа ће се у Народној библиотеци Србије сусрести са домаћим издавачима.
Издавачке куће из Србије које ће им представити своју делатност су: „Лагуна”, „Креативни центар”, „Деретаˮ, „Пчелица”, „Чигоја”, „DexyCo”, „Службени гласникˮ и „Отворена књигаˮ.
Током дана, гости ће обићи и Спомен-музеј нашег нобеловца Иве Андрића.
Сусрет се завршава у суботу, 14. септембра у Новом Саду, када ће гости имати прилику да
виде изложбу књига наших аутора на енглеском језику у Дигиталном омладинском центру у Новом Саду.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.