Kroz izložbe, filmske projekcije i govorni program, poslednja nedelja Kaleidoskopa kulture istražuje uticaj crnog talasa na savremenu umetnost.
Vodeći program nedelje vizuelne umetnosti biće izložba „Najcrnji talas“, koja donosi retrospektivu radova najznačajnijih reditelja ovog perioda, uključujući Dušana Makavejeva, Želimira Žilnika, Aleksandra Petrovića, Karpa Ačimovića Godine, Živojina Pavlovića, Lazara Stojanovića i kombinuje umetničku interpretaciju, arhivske i umetničke dokumente jednog vremena, stvarajući kontekst za razumevanje kontroverznog perioda jugoslovenske kinematografije iz 1960-ih i 1970-ih.
Ova izložba obuhvatiće prostorne video-instalacije u Radionici, Menzi i Birou, koje će kroz inovativne prezentacije osvetliti ključne teme i estetiku „crnog talasa”.
Postavka će biti otvorena u subotu, 5. oktobra, od 20.30 sati.
U okviru izložbe “Najcrnji talas” publika će imati prilike da čuje stručno i kritičko posmatranje crnog talasa, kao i same izložbe, od strane vizuelnog umetnika, Uroša Đurića, u nedelju, 6. oktobra od 18 časova i u narednu subotu, 12. oktobra od 19 časova.
Obe večeri filmski kritičar Zoran Janković vodiće razgovore za gostima, pa će tako publika u petak, 4. oktobra, moći da sluša Milana Nikodijevića, Nebojšu Pajkića i Veljka Radosavljevića, a u subotu, 5. oktobra, gost će biti Želimir Žilnik.
Oba razgovora održaće se u OPENS-u sa početkom u 19.30 časova.
Kao propratni program 4. i 5. oktobra biće prikazane filmske projekcije, gde će odabrani filmovi biti prikazani u celosti, pa će tako u petak u OPENS-u posetioci moći da pogledaju filmove „WR: Misterije organizma“ od 18 časova, „Kad budem mrtav i beo“ od 21 čas i „Skupljači perja“ sa početkom u 22.30.
U subotu će na istom mestu biti prikazani filmovi „O ljubavnim veštinama“ od 18 časova, „Rani radovi“ od 18.15, „Zabranjeni bez zabrane“ od 22.30 i „Plastični Isus“ sa početkom u 23.30.
U okviru nedelje vizuelne umetnosti Kaleidoskopa kulture biće održana i izložba „Analogni ja, digitalni ja”, na kojoj će biti prikazani radovi koji su nastali u okviru radionica na kojima su, upotrebom lične arhive, snimljenog i nađenog video materijala, polaznici kreirali sopstvene radove u kojima su predstavili sebe kakvi jesu, ili su stvorili sliku kakvi bi želeli da budu.
Izložba „Analogni ja, digitalni ja” održaće se u Distriktu, 4.i 5. oktobra od 19 časova.
Projekat ,,Holopartizanke’’ predstavlja koreografsku instalaciju za četiri ljudske i četiri hologramske plesačice i podeljena je na dva sprata.
Donji sprat, koji je centralni deo instalacije, koristi zastarelu tehnologiju iz 20. veka i projektuje holograme putem televizora, dok gornji sprat koji simbolizuje budućnost prikazuje holograme putem mobilnih uređaja.
Na gornjem spratu biće posebna soba posvećena partizankama, gde će biti prikazan dokumentarni materijal o hrabrim ženama ratnicama koje su učestvovale u oslobađanju Jugoslavije od nacizma.
Koreografska instalacija „Holopartizanke“ biće održana 4. i 5. oktobra od 19 časova u objektu Radionica u Distriktu.
Nedelja vizuelne umetnosti obuhvatiće i projekat „Bio Awaking“ koji će predstaviti svet inovativne bio umetnosti i biotehnologije, a čije će finale biti 4. oktobra.
Ulaz na programe Kaleidoskopa kulture je slobodan.
Nada Savković
filolog
Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.
Vladimir Bajić
”Graditelji Novog Sada”
”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.