Уочи затварања: Стручна тумачења изложбе ”Свесно напуштање реалности” у ГМС

Последњи дани изложбе ”Свесно напуштање реалности: Сава Секулић и Илија Босиљ” у Галерији Матице српске су пред нама, због чега ће викенд бити обележен стручним тумачењима изложбе.

културе.рс • 5. септембар 2024.

фото: ГМС

Кустоска вођења биће одржана у петак 6. септембра у 19 сати и у суботу, 7. септембра у 13 и 17 сати, док ће у недељу, 8. септембра у 13 сати бити одржано последње ауторско тумачење изложбе др Иване Башичевић Антић, директорке Музеја наивне и маргиналне уметности у Јагодини.

Изложба ”Свесно напуштање реалности: Илија Босиљ и Сава Секулић” представља 67 радова ова два уметника из различитих музејских колекција, а прате је и два документарна филма: филм о Илији Босиљу дело је редитеља Жике Митровића настало у продукцији Центарфилма, док филм о Сави Секулићу потписује Слободан Пешић и нуди и сегменте разговора са самим уметником. 

Изложбу допуњује документација међу којом је и писмо Жана Дибифеа о Илијиној уметности настало када га је Дибифе уврстио у своју колекцију (која данас чини Collection dell’Art Brut у Лозани). 

С обзиром на значај уметничких опуса који су изложени, јер се ради о два међународно најпризнатија аутора из домена „сирове“ уметности, али и о опусима који се од самог настанка крећу на граничном подручју савремене и арт брут уметности, изложба има и одређен теоријско- -уметнички аспекат који доприноси њеном значају.

Ова изложба биће отворена до недеље, 8. септембра.

#галерија матице српске #изложба #илија босиљ #сава секулић #свесно напуштање реалности

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Цвеће за Антонију: Сава Шумановић кроз сећање Антоније Ткалчић

3. септембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба ”Ризик” у Галерији АУНС

6. јул 2024.

сећања >

Сентандреја, остављена баштина

11. август 2024.

имате вест?
пишите нам!