„Ispovesti jugoslovenske moderne” u Poklon zbirci Rajka Mamuzića

Izložba „Ispovesti jugoslovenske moderne” biće otvorena u sredu, 18. septembra, od 19 časova u Galeriji likovne umetnosti poklon zbirci Rajka Mamuzića.

kulture.rs • 14. septembar 2024.

kulture.rs

Na izložbi će biti prikazana dela iz Zbirke Galerije Doma Vojske Srbije.

Postavka obuhvata više od 40 dela, koja čine radovi na papiru u tehnikama crteža, akvarela, pastela, gvaša, tempere, kao i radovi izvedeni kombinovanom tehnikom, iz perioda od 1945. do raspada Jugoslavije, a i dela novijeg datuma.

Radovi na papiru, posle slika, najbrojniji su segment fonda. 

Kolekcija je formirana na osnovu učešća umetnika na angažovanim izložbama u organizaciji Galerije Doma JNA, samostalnih izložbi, učešća na kolonijama i odsluženju vojnog roka.

Radovi su nastajali u periodu od jednog veka, te se može reći da Zbirka obuhvata skoro čitav 20. vek. 

Tematski su raznoliki; od onih sa temom mrtve prirode, portreta, eksterijera, enterijera do krajnje angažovanih radova na temu Narodnooslobodilačke borbe i rata.

Među protagonistima izložbe su i najznačajniji umetnici 20. veka na jugoslovenskom prostoru: Ljubomir Ljuba Ivanović, Sava Šumanović, Stojan Ćelić, Predrag Peđa Milosavljević, Mladen Srbinović, Milo Milunović, Gabrijel Stupica, Nikola Martinoski, Zlatko Prica i drugi.

Izložbu, koja će trajati do 15. oktobra, organizuju Ministarstvo odbrane Republike Srbije i Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića.

#Izložba #jna #jugoslovenska moderna #Novi Sad #Poklon zbirka Rajka Mamuzića

vesti >

najnovije >

Nada Savković

filolog

Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.

Vladimir Bajić

”Graditelji Novog Sada”

”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.

teme >

Cveće za Antoniju: Sava Šumanović kroz sećanje Antonije Tkalčić

3. septembar 2024.

mišljenja >

najčitanije >

studenti >

Izložba ”Rizik” u Galeriji AUNS

6. jul 2024.

sećanja >

Sentandreja, ostavljena baština

11. avgust 2024.

imate vest?
pišite nam!