”Molitva kao milosrđe”: Slike Alfonsa Muhe i Predraga Đakovića u GMS

Izložba ”Molitva kao milosrđe” biće otvorena u petak, 20. oktobra, od 20 časova, u Galeriji Matice srpske.

kulture.rs • 15:32

foto: GMS

Nakon prošlogodišnje izložbe ”Paja Jovanović i Gustav Klimt. Jedna epoha, dva umetnika, tri muzeja” koja je spojila dva velika slikara različitih nacionalnosti, Galerija Matice srpske i ove jeseni ponovo predstavlja dijalog između dva stvaraoca.

Izložba Molitva kao Milosrđe predstavlja dijalog između umetničkih dela dva slikara iz različitih epoha: Alfonsa Muhe, koji je stvarao u drugoj polovini 19. veka i prvoj polovini 20. veka, i Predraga Đakovića (1964), savremenog umetnika. 

Tematski, izložba prikazuje stradanja srpskog, češkog i jevrejskog naroda koja su se desila u 20. veku, ukazuje na nemile događaje koji se ne smeju zaboraviti.

Publika će imati priliku da se prvi put sretne sa monumentalnim delom Alfonsa Muhe ”Milosrđe” – Charitas iz 1886. godine i tri crteža iz zrele faze stvaralaštva iz privatnih zbirki čeških kolekcionara. 

Muhina dela inspirisala su Predraga Đakovića za stvaranje umetničkih radova i instalacija, te je na takav način u sopstvenom umetničkom opusu pružio novi okvir holokaustu kao nepresušnom izvoru za umetničko stvaralaštvo. 

Devet kompozicija Predraga Đakovića izvedenih u različitim materijalima, zajedno sa još četiri dela Alfonsa Muhe, tumače na savremen način tragediju naše civilizacije u uskomešanom istorijskom toku.

foto: GMS

Alfons Marija Muha (1860–1939) bio je češki slikar i jedan od najzanačnijih umetnika pokreta Art Nuvo. 

Slikarstvo je studirao u Minhenu i Parizu, a veliku pažnju javnosti i likovnih kritičara privukao je izradom najpoznatijih postera, reklama, ilustracija, ali i slikanjem čuvene Slovenske epopeje. 

Danas su njegova dela deo brojnih muzejskih i privatnih kolekcija, dok u Pragu postoji jedinstven muzej posvećen ovom umetniku.

Predrag Đaković (1964) je srpski savremeni umetnik koji već četrdeset godina živi i radi u Pragu. 

Prve časove crtanja pohađao u čuvenoj beogradskoj Šumatovačkoj ulici kod Sergeja Jovanovića, da bi potom završio Likovnu akademiju u Pragu. 

foto: GMS

Samostalno je izlagao u Jugoslaviji, Čehoslovačkoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Nemačkoj, Holandiji, Španiji, Engleskoj i Crnoj Gori. 

Dobitnik je više nagrada za svoj rad, a njegova dela se nalaze u značajnim umetničkim kolekcijama širom sveta. 

Izložbu će otvoriti upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski, pomoćnik upravnika GMS i kustos izložbe dr Danilo Vuksanović, režiser Lordan Zafranović i amabsador Češke u Srbija Jan Bondi. 

Otvaranje će upotpuniti muzički program, a nastupiće Gabriela Ubavić, sopran i Aleksandra Gajić, klavir.

Tokom trajanja izložbe biće realizovan bogat prateći program u vidu različitih predavanja petkom u 19 sati, kustoskih vođenja vikendom u 13 i 17 časova i kreativnih radionica subotom za decu i tinejdžere.

#alfons muha #Galerija Matice srpske #Izložba #molitva kao milosrđe #Novi Sad #predrag đaković

vesti >

najnovije >

Nada Savković

filolog

Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.

Vladimir Bajić

”Graditelji Novog Sada”

”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.

teme >

Cveće za Antoniju: Sava Šumanović kroz sećanje Antonije Tkalčić

3. septembar 2024.

mišljenja >

najčitanije >

studenti >

Izložba ”Rizik” u Galeriji AUNS

6. jul 2024.

sećanja >

Sentandreja, ostavljena baština

11. avgust 2024.

imate vest?
pišite nam!