Душко Домановић добитник награде „Павле Јанковић Шоле“ за 2024. годину

Награда „Павле Јанковић Шоле“ за 2024. годину припала је књижевнику Душку Домановићу за текст монодраме ”Ћилимандар, гусар изумитељ”.

културе.рс • 16:07

фото: Змајеве дечје игре

Жири, који је радио у саставу Ивана Игњатов Поповић (проф. књижевности за децу и сценске уметности, председница жирија), и чланице, Терезиа Фигура (глумица и драмска педагошкиња) и Миланка Гвоић (сценаристкиња), донео је једногласну одлуку.

”Заносни квалитет ове монодраме јесте присуство свега онога што заокупља дечји свет: машта (својствена деци), хумор, љубав, авантура уз обавезно гусарење, нонсенс као саставни део вокабулара и догађаја”, наводи се у саопштењу др Иване Игњатов Поповић, о раду и одлуци жирија за доделу награде „Павле Јанковић Шоле“.

На овогодишњи конкурс за Награду „Павле Јанковић Шоле“, који реализује Међународни центар књижевности за децу Змајеве дечје игре, пристигло је деветнаест монодрама. 

Теме које су обрађиване у монодрамама – другарство, љубав, промена пребивалишта, самоћа, еколошка освешћеност, прихватање различитости – значајан су показатељ онога што деци представља својеврсне изазове које је најлакше проживети и спознати управо кроз драмско дело. 

Покровитељ новчаног износа награде је Јавна медијска установа „Радио – телевизија Војводине“. 

Признање ће добитнику бити уручено на отварању 33. Фестивала монодраме за децу, током вишедневне манифестације Змајевих дечјих игара, Децембарски Змајдани лепих речи.

#душко домановић #змајеве дечје игре #књижевност за децу #награда

вести >

најновије >

Нада Савковић

филолог

Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.

Владимир Бајић

”Градитељи Новог Сада”

”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.

теме >

Цвеће за Антонију: Сава Шумановић кроз сећање Антоније Ткалчић

3. септембар 2024.

мишљења >

најчитаније >

студенти >

Изложба ”Ризик” у Галерији АУНС

6. јул 2024.

сећања >

Сентандреја, остављена баштина

11. август 2024.

имате вест?
пишите нам!