У питању је 17. издање ове манифестације, која ће окупити културно-уметничка друштва, колекционаре и уметнике из Србије из света и представити богато културно наслеђе.
У оквиру фестивала одржаће се конференција под називом ”Нити прошлост, нити будућност”, у Историјском архиву града Новог Сада, у петак, 4. октобра.
Конференција ће се фокусирати на очување културног наслеђа и савремене изазове у раду културно-уметничких друштава, са посебним акцентом на народну ношњу.
Истог дана, од 15.30 часова, биће отворена изложба колекционара Мариуса Матеиа из Руминије, који ће представити јединствене примерке народних ношњи из своје колекције, док ће од 16 часова Кристијан Ристић представити књигу ”Одевање у београдском Подунављу”, док ће Далибор Тодоровић говорити о Етнографском наслеђу Рашке.
Meet Up догађај на Тргу слободе, у суботу, 5. октобра, од 16.30 часова, посетиоцима ће пружити прилику да виде разноликост народних ношњи, упознају учеснике фестивала, уживају у њиховим наступима и учествују у разговорима о традицији.
Ревија Бисерна грана ”Нити прошлост, нити будућност” одржаће се истог дана, од 19 часова, у Српском народном позоришту.
Фестивал ће, поред колекционара и културно – уметничких друштава из наше земље, представити госте из Македоније, Мађарске, Шпаније, Републике Српске, Хрватске, Румуније и других земаља, пружајући посетиоцима прилику да уживају у културном наслеђу учесника Фестивала и наступима АНИП КЦ Младост Футог, Певачке групе Босиље, солиста Луке Петровића, Андријане Гагић и Марине Бајгерове.
У оквиру пратећег програма, у Српском народном позоришту биће представљена самостална изложба др Угљеше Цолића под називом „Културно наслеђе у графици“.
Улазнице за Ревију Бисерна грана су бесплатне и могу се преузети у КЦ Младост Футог радним данима од 10 до 19 часова, као и на билетарници Српског народног позоришта, почевши од понедељка 30. септембра.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.