Okrugli sto o stvaralaštvu pesnika Mikloša Radnotija u KS „Svilara“

Okrugli sto: „Poslednje pesme Mikloša Radnotija” biće održan u sredu, 8. novembra, sa početkom od 18 časova u Kulturnoj stanici Svilara.

kulture.rs • 6. novembar 2023.

foto: KS Svilara

Naslov predgovora Aleksandra Tišme za prvo srpsko izdanje Radnotijevih “Borskih beležnica” naslov je i okruglog stola posvećenog ovom velikanu poezije, čijih je devet pesama koje čine “Borske beležnice” ušlo u mnoge antologije svetske poezije. 

Radnoti je bio zarobljen u Borskom logoru za vreme Drugog svetskog rata i bio je član tužne povorke “Usiljenog marša” kojim su nemački okupatori, želeći da logoraše sprovedu do Nemačke, najveći broj njih u toku marša ubili ili iznurili do smrti. 

Takvu je sudbinu, u novembru 1944. godine doživeo i sam Radnoti, čije je telo ekshumirano iz masovne grobnice kod mesta Abda u Mađarskoj 1946. 

Uz ostatke njegovog tela, obeleženog kao “telo broj 12”, nalazio se i notes sa porukom ispisanom na pet jezika – “Ovaj notes sadrži pesme mađarskog pesnika Mikloša Radnotija” i adresom u Budimpešti na koju se potencijalni nalazač molio da notes dostavi. 

To se i desilo i tako danas znamo za Radnotijeve pesme iz ove zbirke, koje spadaju u najpotresnija svedočanstva užasa koje čovek može prirediti drugom čoveku.

Grupa logoraša u toku marša od Bora do Mađarske bila je smeštena upravo u prostoru Ristićeve fabrike svile u kojoj se danas nalazi KS Svilara, što daje poseban povod za organizaciju ovog događaja, koji se priređuje u nedelji u kojoj je Radnoti streljan. 

Mikloš Radnoti bio je mađarski Jevrejin, i kao takav poslat je na prisilni rad u Borski logor.

O ovom pesniku ljudskog stradanja govoriće Mirko Štark – predsednik Jevrejske opštine Novi Sad, Karolj Kovač – novinar, publicista i autor nekolicine filmova posvećene Radnotiju i “Usiljenom maršu”, kao i Dragan Stojmenović – urednik Borske bilbioteke koja je objavila nekoliko izdanja “Borskih beležnica”.

Radnotijeve pesme govoriće Jugoslav Krajnov, a moderator će biti Lazar Jovanov.

#Holokaust #Mikloš Radnoti #Novi Sad #okrugli sto #Svilara

vesti >

najnovije >

Nada Savković

filolog

Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.

Vladimir Bajić

”Graditelji Novog Sada”

”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.

teme >

Cveće za Antoniju: Sava Šumanović kroz sećanje Antonije Tkalčić

3. septembar 2024.

mišljenja >

najčitanije >

studenti >

Izložba ”Rizik” u Galeriji AUNS

6. jul 2024.

sećanja >

Sentandreja, ostavljena baština

11. avgust 2024.

imate vest?
pišite nam!