”Svesno napuštanje realnosti” u Galeriji Matice srpske: Otvorena izložba radova Ilije Bosilja i Save Sekulića

Izložba ”Svesno napuštanje realnost - Ilija Bosilj i Sava Sekulić” otvorena je večeras u Galeriji Matice srpske.

kulture.rs • 14. jun 2024.

foto: GMS

Postavku je otvorila predsednica Vlade Vojvodine Maja Gojković koja je istakla da će na prvom mestu, publika moći da vidi dela stvaralaca čiji je rad obeležio čitavu jednu umetničku epohu na ovim prostorima.

”Od ne manje važnosti je i činjenica da je ova izložba najslikovitiji primer odlične međunarodne saradnje u oblasti kulture i ujedno još jedan pokazatelj koliko ona zbližava narode i pojedince“, izjavila je Gojkovićeva i dodala da su bogato stvaralaštvo Bosilja i raznovrstan tematski opus Save Sekulića danas sa punim pravom svrstani među najdragocenije stranice naše savremene i moderne umetnosti.

Ova izložba nastala je u okviru saradnje dva muzeja – Galerije Matice srpske i Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini, o čemu je govorila upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević Bugarski:

„Izložba Svesno napuštanje realnosti: Ilija Bosilj i Sava Sekulić realizuje se na osnovama izuzetne saradnje i aktuelne razmene izložbi između Galerije Matice srpske i Muzeja naivne i marginalne umetnosti. Sinoć smo imali čast da u Jagodini u adaptiranoj i obnovljenoj zgradi muzeja otvorimo izložbu Pomorišac – Vasa Pomorišac i predstavimo jedan od najuspešnijih projakta koji smo realizovali u okviru obeležavanja jubileja 175 godina Galerije Matice srpske”, istakla je Palkovljević Bugarski.

foto: GMS

„Ilija Bosilj i Sava Sekulić istaknuti su autori srpske umetnosti 20. veka. Veliku retrospektivnu izložbu Ilije Bašičevića Bosilja je novosadska publika imala prilike da vidi poslednji put 1995. godine u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Rad drugog umetnika kojem je izložba posvećena, Save Sekulića, prikazuje se prvi put u ovom gradu“, napomenula je dr Ivana Baščević Antić, direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini.

Na poziv muzeja Casa dell’Art Brut iz Mairana di Kasteđa u Italiji, u junu prošle godine Muzej marginalne i naivne umetnosti iz Jagodine predstavio je italijanskoj javnosti izložbu ”Svesno napuštanje realnosti: Ilija Bosilj i Sava Sekulić” koja je privukla veliku pažnju publike. 

„Kao predsednik italijanske Fondacije Bussolera Branka, ponosan sam na to što smo prošle godine po prvi put u Italiji, u kući „Art Brut“, uspeli da predstavimo tako izuzetne umetnike, koje podržavamo i kojima smo domaćini u namenskoj građevini iz 17. veka”, naglasio je Fabio Čei, predsednik Fondacije Busolera Branka.

Predstavljeno je 67 radova ova dva umetnika iz različitih muzejskih kolekcija, a izložbu je i dva dokumentarna filma: film o Iliji Bosilju delo je reditelja Žike Mitrovića nastalo u produkciji Centarfilma, dok film o Savi Sekuliću potpisuje Slobodan Pešić i nudi i segmente razgovora sa samim umetnikom. 

foto: GMS

Izložbu dopunjuje dokumentacija među kojom je i pismo Žana Dibifea o Ilijinoj umetnosti nastalo kada ga je Dibife uvrstio u svoju kolekciju (koja danas čini Collection dell’Art Brut u Lozani).

S obzirom na značaj umetničkih opusa koji su izloženi, jer se radi o dva međunarodno najpriznatija autora iz domena sirove umetnosti, ali i o opusima koji se od samog nastanka kreću na graničnom području savremene i art brut umetnosti, izložba ima i određen teorijsko umetnički aspekat koji doprinosi njenom značaju.

Ilija Bašičević Bosilj (1895–1972) je jedan od međunarodno najpriznatijih autora nekonvencionalne umetnosti. 

Njegovi radovi su još za njegova života obišli galerije i muzeje gotovo svih većih gradova Zapadne Evrope, zatim i Ameriku, Kinu i Japan.

Dva istaknuta akademika člana Srpske akademije nauka i umetnosti, Dejan Medaković i Vojislav Đurić, svoj stav o visokoj vrednosti opusa Ilije Bosilja aktivno su zastupali za života. 

foto: GMS

Profesor Medaković smatrao ga je jednim od deset najznačajnijih srpskih slikara, a Vojislav Đurić je stručno obradio njegovu umetnost.

Drugi umetnik kojeg će publika moći da upozna, Sava Sekulić (1902–1989), takođe dobija međunarodno priznanje dosta rano, a o njegovoj umetnosti za života izuzetno pozitivno se izjašnjavaju Mića Popović i Leonid Šejka.

Od nedavno, Savu Sekulića zastupa prestižna Galerija Majkl Has iz Berlina, a 2021. godine posvetila mu je samostalnu izložbu pod nazivom Von Sava zu Sava: Sava Sekulić.

Teme oba izložena opusa su globalne, vezane za opšta pitanja postojanja čoveka, života i smrti, porodice i religije, i stoga su njihove slike razumljive svuda u svetu.

foto: GMS

Izložbu prati trojezični katalog (srpski, italijanski i engleski jezik) sa tekstovima autorke izložbe dr Ivane Bašičević Antić, Barbare Safarove, Jerka Denegrija, Žana Dibifea i Ivane Jovanović. 

Kustoskinja izložbe je msr Mirjana Brmbota, muzejska savetnica Galerije Matice srpske.

#Galerija Matice srpske #ilija bosilj #Izložba #sava sekulić

teme >

najnovije >

Nada Savković

filolog

Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.

Vladimir Bajić

”Graditelji Novog Sada”

”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.

teme >

Cveće za Antoniju: Sava Šumanović kroz sećanje Antonije Tkalčić

3. septembar 2024.

mišljenja >

najčitanije >

studenti >

Izložba ”Rizik” u Galeriji AUNS

6. jul 2024.

sećanja >

Sentandreja, ostavljena baština

11. avgust 2024.

imate vest?
pišite nam!