U četvrtak, 29. juna od 20 časova u Kulturnoj stanici „Svilara” posetioce očekuje koreografska poema za orkestar La valse Morisa Ravela, koja nas vodi kroz slikovit muzički doživljaj rođenja, zrelosti i dekonstrukcije valcera, a u aranžmanu za klavir u izvedbi Šiori Kuvahare.
Virtuozni klavirski diptih Introdukcija i Allegro Žan Mišela Damasa, francuskog pijaniste, kompozitora i dirigenta, izvešće Šinosuke Inugaj, koji nas odvodi u neoimpresionistički muzički jezik inspirisan francuskim autorima 20. veka.
Na reportoaru su i dela Kloda Debisija, jednog od najznačajnijih francuskih kompozitora, sa njegovim delimično završenim ciklusom sonata koji predstavljaju omaž francuskim kompozitorima 18. veka, u izvođenju japanskih i naših solista – Laure Levai Aksin (flauta), Ivane Pavlović (harfa), Jožefa Bisaka (viola), Marka Miletića (violončelo), Jukiko Uno (violina) i Fumike Mori (violina).
U petak, 30. juna od 20 časova u Kulturnoj stanici „Svilara” na zatvaranju Festivala NEO, publika će upoznati dela Žan Marije Leklera, utemeljitelja francuske škole violine, baroknog kompozitora.
Zatim će biti izvedena dela Georga Filipa Telemana, koji je spojem nemačkog, francuskog i italijanskog stila postao jedan od najznačajnijih kompozitora Nemačke, nakon čega će biti izveden Mocartov Kvartet koji je izazvao kontroverze svojom zahtevnošću i prefinjenom kompozicijom.
Za kraj, zvuci romskog folklora u Ravelovoj kompoziciji Tzigane i Frica Krajzlera u delu La Gitana, Hajdnov Ciganski klavirski trio i Bramsov klavirski kvartet.
Nada Savković
filolog
Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.
Vladimir Bajić
”Graditelji Novog Sada”
”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.