Новембарска повеља за 2023. годину припала је протојереју ставрофору Бранку Ћурчину, књижевнику мр Ненаду Шапоњи и Основној школи „Вук Караџић“.
Др Драгану Лазићу награда је додељена за резултате остварене у вишедецениjском хуманитарном раду, као животно опредељење за пружане помоћи и подстицање свих коjи деле идеале за доброчинство.
Мр Ружици Вукобратовић Октобарска награда додељује се за изузетне резултате остварене у професионалном раду у Гимназиjи „Исидора Секулић“, на унапређењу образовно – васпитног рада, увођењу савремених технологиjа и успостављању и развоjу међународне сарадње у циљу одрживог развоjа школства.
Октобарска награда додељује се Акционарском друштву за привређивање сајмова и изложби „Новосадски сајам“ Нови Сад, за изузетне резултате у раду и достигнуhа остварена у области привреде организациjом саjамских, конгресних и стручних манифестациjа, на коjима се, током сто година постоjања, cycpeћy знање и искуство.
Новембарска повеља за 2023. годину додељује се Основној школи „Вук Караџић“ за изузетне резултате постигнуте у области просвете и достигнућа у образовно – васпитном раду, поводом 111 година од оснивања.
Књижевнику мр Ненаду Шапоњи Новембарска повеља додељује се за остварења у области књижевног стваралаштва и резултате рада у савременоj српскоj поезиjи и издаваштву.
Протојереју ставрофору Бранку Ћурчину Новембарска повеља додељује се за вишедецениjску посвећеност свештеничком позиву и давање изузетног доприноса изградњи и одржавању верских обjеката, раду са младима и оболелим од болести зависности, као и осветљавању историjе делова Новог Сада.
Октобарска награда додељује се поводом обележавања 23. октобра, Дана ослобођења Новог Сада у Другом светском рату, док се Новембарска повеља додељује поводом обележавања 9. новембра 1918. године, дана када је српска војска ослободила Нови Сад и 25. новембра 1918. године, дана када је Велика Народна Скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, донела Одлуку о присаједињењу Војводине Краљевини Србији.
Нада Савковић
филолог
Питање језика је изузетно важно, јер је језик основно оруђе културе сваког народа: родно место нашег бића. Појмовни свет једног народа одражава се у језику. Када смо у свом језику, ми смо у свом завичају. Зато је важно утицати на свест о важности очувања матерњег језика као предуслова за очување аутентичности нације.
Владимир Бајић
”Градитељи Новог Сада”
”Морамо водити рачуна о томе да се у што већој мери подсећамо на то шта је некада било, шта су важни историјски догађаји, ко су наши преци и како су они живели. То је суштинско проучавање друштва из ког произилазе резултати који нам могу указати на то којим путем треба да идемо да бисмо били бољи људи и чланови нашег друштва”.