Kroz postavku će voditi autorke izložbe mr Milana Kvas i Gorana Stevanović.
Ova postavka predstavlja zajednički poduhvat Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Narodne biblioteke Srbije kojim se obeležava 110 godina od rođenja Ljubice Sokić.
Izložbena postavka obuhvata radove na papiru iz perioda od ranih pedesetih do kasnih sedamdesetih godina 20. veka.
U dva izložbena segmenta kao i u samom idejnom konceptu izložbe, otkriva se slojevitost likovnog promišljanja i preokupacija Ljubice Sokić koje nisu bile u fokusu njenog slikarskog opusa.
Publici je na taj način predstavljen tematski krug koji se kreće od interesovanja umetnice za (ne)stvarnost prirodnog sveta do kompleksnih kompozicija koji pokazuju dodirne tačke sa pojavama fantastike i nadrealističkih poetika kao vidovima nove predmetnosti u nacionalnim i međunarodnim okvirima.
Nada Savković
filolog
Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.
Vladimir Bajić
”Graditelji Novog Sada”
”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.