U devet nomusovskih večeri smešteno je isto toliko programa, koji će se svi dešavati u novosadskoj Sinagogi.
Ove godine Nomus će biti centar susreta muzičara iz 12 zemalja Evrope i sveta.
Programske stubove Festivala činiće tri orkestarska koncerta.
Na otvaranju i zatvaranju sviraće Vojvođanski simfonijski orkestar, pod vođstvom Gabrijela Bebešelje, glavnog dirigenta Orkestra Filharmonije „Đeorđe Enesku“ u Bukureštu, odnosno Sergeja Smbatjana, glavnog dirigenta Državnog simfonijskog orkestra Jermenije, kao i Beogradska filharmonija, koja će nastupiti sa svojim dugogodišnjim šefom-dirigentom Gabrijelom Felcom.
U ova tri programa učestvovaće solisti Željko Lučić, bariton, Ksenija Sidorova, harmonika, i pijanistkinja Eva Gevorgjan.
Na ovom izdanju Nomusa, jedan koncert će biti posvećen i horskoj duhovnoj muzici.
Pod vođstvom ruskog dirigenta Vladimira Gorbika, Hor RTS-a izvešće Liturgiju op. 42 Pavela Česnokova.
Kamerno muziciranje, kao važno obeležje Nomusa obuhvatiće tri programa klasične muzike, od kojih dva nose naziv ”Roman i prijatelji”, jer ih je osmislio violinista Roman Simović.
Na prvom koncertu će svirati Daišin Kašimotom, violinista, dugogodišnji koncertmajstor Berlinske filharmonije.
Treći koncert nosi naziv ”U čast Foreu”, jer se njime obeležava 100 godina od smrti znamenitog francuskog kompozitora, Gabrijela Forea.
Njegov idejni tvorac je pijanista Erik le Saž, koji će zajedno sa kolegama, izvesti nekoliko Foreovih najpopularnijih kamernih kompozcija.
Za ovogodišnje programske iskorake izabrani su Aleksander Balanesku i njegov Kvartet Balanesku, kojima će se na sceni, kao gost pridružiti i kontroverzni violinista Lajko Feliks, kao i Marija Pomjanovska koja svira na poljskim izvornim instrumentima, koje je sama rekonstruisala.
U programu pod nazivom ”Nova lice tradicije” uz nju će nastupiti Vokalni oktet Simultaneo sa savremenim delima pisanim baš za ove malo poznate instrumente.
Ulaznice za sve događaje su u prodaji u Muzičkoj omladini Novog Sada, radnim danima od 9h do 14 časova, kao i putem onlajn platforme.
Nada Savković
filolog
Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.
Vladimir Bajić
”Graditelji Novog Sada”
”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.