Otvoren drugi “Fellowship” u Srbiji

Drugi po redu susret izdavača u svetu “Fellowship 2023” koji organizuje Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski” otvoren je danas u Matici srpskoj.

kulture.rs • 7. septembar 2023.

foto: KCV "Miloš Crnjanski"

Predstavnike izdavačkih kuća i agencija iz osam zemalja, od Francuske, Velike Britanije, Finske, Poljske, Turske, Severne Makedonije, Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata, pozdravio je Nenad Šaponja, direktor Kulturnog centra Vojvodine “Miloš Crnjanski” na čiju inicijativu je prošle godine I organizovan prvi ovakav susret izdavača u ovom delu Evrope.

Gosti će tokom tri dana imati bogat program i brojne sastanke sa ovdašnjim izdavačima i piscima u Novom Sadu i Beogradu.

Šaponja je pozdravio goste i tom prilikom im objasnio istorijat i značaj Matice srpske i predstavio im “Letopis Matice srpske”, najstariji književni časopis koji u kontunuitetu izlazi od 1824. i sledeće godine obeležava dva veka postojanja.

Mladen Vesković iz Ministarstva kulture Republike Srbije izdavačima iz sveta je predstavio program podrške i grantova koje Ministarstvo kulture ima za prevođenje književnih dela.

Tokom prepodneva, izdavači su čuli i prezentacije o našoj književnosti i poznatim piscima koje su izložili Miloš Jocić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i Snežana Savkić iz Instituta za književnost i umetnost iz Beograda.

Učesnik ovogodišnjeg Fellowship-a u Novom Sadu je i Dejan Trajkovski, urednik izdavačke kuće “Prozart media” i direktor Međunarodnog književnog festivala “PRO-ZA Balkan” iz Severne Makedonije koji je prokomentarisao važnost ovakvih programa u svetu izdavaštva i za kulturu jedne zemlje.

foto: KCV Miloš Crnjanski

Fellowship je vrsta biznis susreta koja je neophodna za jednu državu koja bi volela da ima dostojno predstavljene njenih pisaca u inostranstvu. Mi u Severnoj Makedoniji ćemo, evo, isto u septembru, imati naš jubilarni deseti Fellowship. Lično sam bio učesnik na mnogim susretima i po Evropi i u Istočnoj Aziji i iz iskustva znam da su ove manifestacije izuzetno važne”, naglasio je Trajkoski. 

Prema njegovim rečima, Fellowship je biznis model koji se svuda u svetu pokazao kao veoma praktičan. 

“Sada se Fellowship-ovi organizuju i na velikim sajmovima knjiga ali i kao posebni događaji. Rezultati ovakvih susreta su brojni. Recimo, sada, nakon deset godina, neke od makedonskih pisaca, zahvaljujući Fellowshipprogramima, zastupaju prestižni agenti. To je, pre deset godina, bilo nezamislivo”, naglašava. 

U petak, učesnici ovogodišnjeg Fellowshipa iz sveta, gosti Kulturnog centra Vojvodine “Miloš Crnjanski” će se u Narodnoj biblioteci Srbije susresti sa domaćim izdavačima. 

Izdavačke kuće iz Srbije koje će predstaviti svoju delatnost su Laguna, Kreativni Centar, Geopoetika, Akademska knjiga, Čigoja, Blum, Prometej i Pčelica.

Susret se završava u subotu, 9. septembra u Novom Sadu kada će gosti moći da vide izložbu knjiga naših autora na engleskom jeziku u Digitalnom omladinskom centru u Novom Sadu, kao i da vide dokumentarni umetnički film o jednom od naših najvećih slikara Savi Šumanoviću “Svetlost i senke – i umetnike ubijaju, zar ne?”. 

Ovaj film producirali su Kulturni centar Vojvodine “Miloš Crnjanski”, produkcijska kuća “Ramonda” i Fondacija “Fashion Company” iz Beograda, a ovo ostvarenje u režiji Dragana Elčića nagrađeno je za samo nekoliko meseci sa 33 priznanja na filmskih festivalima u svetu.

pogledajte još

#Fellowship #Kulturni centar Vojvodine #Miloš Crnjanski #Novi Sad

vesti >

najnovije >

Nada Savković

filolog

Pitanje jezika je izuzetno važno, jer je jezik osnovno oruđe kulture svakog naroda: rodno mesto našeg bića. Pojmovni svet jednog naroda odražava se u jeziku. Kada smo u svom jeziku, mi smo u svom zavičaju. Zato je važno uticati na svest o važnosti očuvanja maternjeg jezika kao preduslova za očuvanje autentičnosti nacije.

Vladimir Bajić

”Graditelji Novog Sada”

”Moramo voditi računa o tome da se u što većoj meri podsećamo na to šta je nekada bilo, šta su važni istorijski događaji, ko su naši preci i kako su oni živeli. To je suštinsko proučavanje društva iz kog proizilaze rezultati koji nam mogu ukazati na to kojim putem treba da idemo da bismo bili bolji ljudi i članovi našeg društva”.

teme >

Cveće za Antoniju: Sava Šumanović kroz sećanje Antonije Tkalčić

3. septembar 2024.

mišljenja >

najčitanije >

studenti >

Izložba ”Rizik” u Galeriji AUNS

6. jul 2024.

sećanja >

Sentandreja, ostavljena baština

11. avgust 2024.

imate vest?
pišite nam!